scoala corneliu coposu zalau

La data de  1 septembrie 1997 se înfiinţează  Şcoala cu clasele I – VIII nr. 8 Zalău, cea mai modernă din Zalău.
In data de 1 XI 1998 Şcoala primeşte denumirea de Şcoala cu clasele I – VIII ,, CORNELIU COPOSU”
In  anul 2000 cu ocazia Zilelor Şcolii se dezveleşte placa memoriala în prezenţa doamnelor Rodica şi Flavia Coposu- surorile SENIORULUI.
In mai 2004 se inaugurează o sală de sport modernă, încălzită şi cu vestiare.
In şcoală s-a infiinţat o asociaţie de consultanţă ştiinţifică şi social educatională ,,CLUBUL PRIETENIEI”.
De asemenea, în  fiecare an, în jurul datei de 20 mai au loc manifestări sub egida “ZILELE ŞCOLII”, iar în luna octombrie au loc activităţi cu ocazia  Zilei  Educaţiei.
Fundaţia “CORNELIU COPOSU” prin amabilitatea doamnelor Rodica şi Flavia Coposu, acordă premii în bani şefului de promoţie, în cadrul manifestărilor dedicate Zilelor Şcolii.
Fiecare eveniment deosebit ( 8 Martie, Ziua Invăţătorului, 1 Iunie, 15 Ianuarie, 1 Decembrie, etc) se marchează prin activităţi interactive elevi-părinţi-profesori.
Şcoala are parteneriate cu  Fundatia ,, Prietenii Romaniei” din Norvegia şi alte organizaţii şi instituţii din ţară, precum şi din judeţul nostru.
In şcoală se desfăşoară o bogată activitate publicistică, revista şcolii ITINERARII.
Tot în cadrul şcolii s-au desfăşurat şi publicat revista OCTAVE, revista creştină INGERI DE LUMINĂ,  INOCENŢA, ANUARUL ŞCOLII, etc.