Proiectul FII VOLUNTAR ÎMPOTRIVA DROGURILOR

Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu”, în parteneriat cu Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Sălaj şi Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţî Educaţională Sălaj, şi- a propus derularea unui proiect educaţional cu titlul „Fii voluntar împotriva drogurilor!”. Proiectul are ca scop prevenirea consumului de droguri şi substanţe etnobotanice în randul adolescenţilor şi implicarea elevilor în campanii de promovare a unui stil de viaţă sănătos.

Astfel, Miercuri, 09.03.2016, a avut loc prima activitate, în cadrul căreia un număr de treizeci de elevi voluntari, din clasele a VI- a şi  VII- a, au participat la o sesiune de informare cu privire la riscurile consumului de droguri şi substante etnobotanice şi beneficiile adoptării unui stil de viaţă sănătos. Elevii, grupaţi în în echipe de 5- 7 membri şi coordonaţi de un profesor voluntar, vor organiza, în incinta şcolii, pe parcursul lunilor Martie şi Aprilie, activităţi de prevenire a consumului de substanţe etnobotanice, avand ca grup ţintă colegii lor din şcoală.