“Zodia gemenilor”proiect destinat gemenilor din scoala, coordonatori inv. Malaiu Aurica, cons. scolar Fazacas Mihaiela.
Impreuna – parinti si copii proiect de educatie a parintilor si elevilor din scoala noastra, coordonatori, cons. scolar Fazacas Mihaiela, inv. Malaiu Aurica
Scoala parintilor – proiect de educatie a parintilor si elevilor din scoala noastra, coordonatori: cons. scolar Fazacas Mihaela, inv. Horincar Floare.
Strategii de dezvoltare a interesului pentru citit – proiect de cercetare coordonator: cons. scolar Fazacas Mihaela
Inimi latine – Cuori latini – proiect de colaborare culturala, lingvistica si educativa, coordonator: dir. Panican Monican.
Ferestre deschise spre Europa – Fenêtres ouverts vers l’Europe – proiect de colaborare culturala, lingvistica si educativa, coordonator: prof. Alexandra Ivascau.
Bucuria de-a invata impreuna – proiect de consiliere si indrumare a elevilor din clasa I, coordonator: inv. Crainic Daniela.
Educatia rutiera – proiect de achizitionare a unor deprinderi si capacitati in vederea respectarii normelor de circulatie rutiera, coordonatori: inv. Ciobanca Viorica prof. Jurca Viorel
Punti intre oras si sat – proiect de colaborare cu elevii scolii Ilba – jud. Maramures, coordonator: prof. Ortelecan Marinela .
Carte frumoasa, cinste cui te-a scris! – proiect de dezvoltare in rândul copiilor a dragostei de carte, lectura, biblioteca, coordonatori: prof. Bulgarean Floare prof. Salajan Alina.
Educatie pentru sanatate, coordonatori: inv. Flonta Felicia inv. Horincar Floare inv. Pop Anica inv. Gherman Lucia
Vesnicia s-a nascut la sat, coordonator: prof. Duma Sanda.
Impreuna pentru educatia ta – contract de colaborare cu Unitatea Militara – Zalau, coordonator: inv. Malaiu Aurica.
O mâna intinsa – parteneriat intre elevii clasei I E ai scolii Corneliu Coposu si elevii clasei a VII-a ai scolii Seciale Speranta – Zalau, coordonatori: inv. Souca Ligia inv. Fechete Venuta.
Istoria – trecut, prezent si viitor – proiect realizat in colaborare cu Muzeul de Istorie si Arta – Zalau, coordonator: inv. Bogdan Aurica.
Din tainele limbii române si limbii engleze – proiect parteneriat intre scoala Corneliu Coposu si Biblioteca Judeteana Ionita Scipione Badescu, coordonatori: inv. Maries Elena inv. Maries Octavian.
Spune NU! drogurilor – proiect de educatie si consiliere a elevilor, coordonatori: prof. Tuns Rozalia cons. scolar Fazacas Mihaela.
Lumi reale si imaginare ale latinitatii – proiect realizat in colaborare cu comunitatea româna din Imola – Italia coordonator: prof. Bulgarean Sanda.
Prin noi, o lume mai frumoasa si mai sanatoasa – proiect de educatie a elevilor pentru ingrijirea mediului ambiental, coordonatori: prof. Sabadas Gheorghita inv. Crainic Daniela inv. Maries Octavian.
Si noi vom fi scolari – proiect de colaborare, coordonatori: inv. Souca Ligia inv. Clapa Aurica.
Salaj – vatra straveche, coordonatori: inv . Maries Elena inv. Maries Octavian inv. Gherman Lucia.
Mediul pentru noi, coordonatori: inv. Cimpoies Mirela inv. Malaiu Aurica inv. Laslau Maria.
Cum circulam, coordonator: inv. Ciobanca Viorica Prietenii Norvegiei coordonator: prof. Panican Mona.
Copiii si Biserica – parteneriat cu Biserica Ortodoxa “Nasterea Maicii Domnului”, coordonator: inv. Ciobanca Viorica.
Clasa prietena – parteneriat cu Sc. Cu clasele I-VIII “Onisifor Ghibu” Cluj-Napoca, coordonator: inv. Souca Ligia Mariana.
Noi stim sa ne adaptam – parteneriat cu Centrul Judetean de Resurse si Asistenta Educationala Sc. Gimnaziala “Simion Barnutiu” Zalau, coordonator: cons. Scolar Fazacas Mihaiela.
Lumea copiilor – partener Gradinita nr. 11 Zalau, coordonator: inv. Souca Ligia Mariana.
Copii catre copii – proiect interjudetean cu Gradinita Turt – Satu Mare centru coordonator, parteneri scoli si gradinite din 20 de judete, coordonator: inv. Cimpoies Mirela.
Desenator tehnic – o decizie importanta pentru viitorul meu – partener Grup Scolar “Mihai Viteazul” Zalau, coordonator: prof. Jurca Viorel.
Educatia si cultura, punti intre oameni – parteneriat interscolar: Sc. cu cls. I-VIII Ilba – Maramures, Sc. Sieu Magherus – Bistrita Nasaud, coordonator: prof. Ortelecan Marinela.
Stiu ce citesc – proiect de interventie in dezvoltarea depreinderilor de citit, coordonatori: cons. scolar Fazacas Mihaiela, logoped Galgau Adela, inv. Cimpoies Mirela.
Alternative la violenta – proiect de prevenire a violentei, coordonatori: cons. Scolar Fazacas Mihaiela, inv. Cimpoies Mirela.
Testarea nationala – o poarta spre viitor catedra de limba romana.
Scoli pentru un viitor verde – evenimente ecologice, coordonatori:prof. Adridan Laura, prof. Chis Dana, prof. Galgau Adela, prof.Petrean Marcel.