În perioada 14-18 noiembrie, la Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” s-au derulat diverse activităţi dedicate SĂPTĂMÂNII LEGUMELOR ŞI FRUCTELOR DONATE, respectiv SĂPTĂMÂNII EDUCAŢIEI GLOBALE.

În cadrul primei activităţi, s-au colectat fructe şi legume ce au fost donate unor familii cu o situaţie materială precară. Astfel, elevii s-au implicat cu mult devotament, dezvoltându-şi spiritul civic, având astfel drept obiectiv bucuria de a dărui. Acţiunea a fost un real succes, familiile ajutate fiind recunoscătoare pentru sprijinul acordat.

Cea de-a doua activitate, dedicată SĂPTĂMÂNII EDUCAŢIEI GLOBALE, A AVUT CA TEMĂ ”Împreună pentru pace!”. Astfel elevii şcolii au desfăşurat activităţi precum: recitaluri, dezbateri, „marşul păcii”, au realizat diverse materiale prin care au promovat mesajul lor pacifist. Implicarea şi seriozitatea cu care au abordat această temă denotă cultura şi preocuparea pentru o lume mai bună, mai dornică să păstreze pacea.

În concluzie, credem că printr-o implicare adevărată în astfel de activităţi vom contribui activ la formarea unor generaţii de tineri capabile să aprecieze adevăratele valori umane şi care care să nu uite că nu există nicio cale pentru pace, pacea fiind calea.